Wzrasta zagrożenie wścieklizną na terenie Gminy Haczów

alt

Do portalu haczow24.pl nadeszły niepokojące informacje, że na terenie Haczowa znaleziono martwego lisa, który, jak się przypuszcza, mógł być zakażony wirusem wścieklizny.

W czwartek 12 kwietnia 2012r. jeden z mieszkańców Haczowa znalazł nieżywego lisa. W związku z faktem, że Gmina Haczów jest „Obszarem zagrożenia wścieklizną” cały incydent został zgłoszony do Urzędu Gminy w Haczowie. Tamtejsi urzędnicy podjęli kroki zabezpieczenia padliny.

W celu zbadania zaistniałej sytuacji portal skontaktował się z Powiatowym Lekarzem Weterynarii -Robertem Kilarem. Jak się dowiedzieliśmy, trwają badania nad znalezionym lisem i jeśli okaże się, że zwierzę było zarażone wścieklizną, będzie to pierwszy przypadek tej choroby w powiecie brzozowskim.
Ryzyko wystąpienia wścieklizny w Haczowie jest spore, ponieważ w ostatnim czasie odnotowano przypadek wścieklizny na Zalesiu.

Weterynarz – Robert Kilar podpowiedział nam, co należy zrobić, jeśli znajdziemy martwe zwierzę. Otóż w żadnym wypadku nie wolno dotykać padliny, jednakże należy ją zabezpieczyć tak, aby nikt, zwłaszcza dzieci oraz inne zwierzęta nie miały możliwości kontaktu z nią. Po zabezpieczeniu należy niezwłocznie zgłosić przypadek do Powiatowego Inspektoratu Weterynarii lub do Urzędu Gminy.

Powiatowy Lekarz Weterynarii opisał nam pokrótce czym charakteryzuje się choroba wścieklizny, i jak rozpoznać czy zwierzę jest zarażone jej wirusem. Jak opisał na weterynarz, mózg chorego zwierzęcia nie pracuje wtedy prawidłowo. Zwierzak potrafi być uśpiony, wręcz nie reaguje na komendy, jest bardzo agresywne (mocno pobudzone). Chore zwierzę ma wirusa w ślinie, dlatego jeśli inne zwierzę lub człowiek ma kontakt z chorym na wściekliznę zwierzęciem, istnieje duże prawdopodobieństwo zarażenia się wścieklizną, która jak powszechnie wiadomo jest chorobą śmiertelną.

W związku z powyższym  apelujemy, aby zaszczepić swoje zwierzęta, przypominając, że ustawodawca nakłada obowiązek na właścicieli psów, które ukończyły 3 miesiąc życia do zaszczepienia ich w przeciągu 30 dni, a następnie raz w roku, nie rzadziej niż 12 miesięcy od ostatniego szczepienia. Dodatkowo nie zapominajmy o zaszczepieniu również kotów, gdyż te zwierzęta mogą być także nosicielami wścieklizny.

Dodaj komentarz