“Quo Vadis” czyli Narodowe Czytanie 2016 w Haczowie

W sobotę, 3 września, w parku przy Starym Dworze w Haczowie odbyło się czytanie fragmentów "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza, w ramach Akcji Narodowego Czytania 2016.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP. Tegoroczna lektura nawiązywała do obchodzonego właśnie Roku Henryka Sienkiewicza, ustanowionego przez Sejm i Senat, w związku ze 170. rocznicą urodzin i 100. rocznicą śmierci pisarza. „Quo vadis” można było usłyszeć w całym kraju w kilkuset miejscowościach – na ulicach, w parkach, na placach, w szkołach, bibliotekach, domach kultury.

'

Książka "Quo vadis" została wybrana podczas internetowego głosowania spośród pięciu propozycji. Dzieło Sienkiewicza konkurowało z „Chłopami” Władysława St. Reymonta, „Weselem” Stanisława Wyspiańskiego, „Popiołami” Stefana Żeromskiego oraz powieścią Marii Dąbrowskiej „Noce i dnie”.

W tym roku także Biblioteka Publiczna w Haczowie wraz z filiami w Jasionowie, Trześniowie i Wzdowie, przy wsparciu Szkoły Podstawowej w Haczowie włączyła się w ogólnopolską akcję Narodowego Czytania. Od godz. 10.00 można było posłuchać fragmentów "Quo vadis" czytanych przez zaproszonych gości oraz dzieci ze Szkoły Podstawowej oraz Gimnazjum w Haczowie. 

Dodatkowym akcentem, jaki pojawił się podczas czytania przy Starym Dworze były piękne stroje, w jakie ubrane były osoby, uczestniczące w ogólnopolskiej akcji.

Na zakończenie spotkania wszyscy zgromadzeni otrzymali okolicznościowe zdjęcia z pamiątkową pieczęcią oraz zjedli pyszny tort przygotowany specjalnie na tę okazję.

Dodaj komentarz