Zagrożenia w sezonie grzewczym

Jak co roku Straż Pożarna prowadzi kampanie społeczną „NIE dla czadu!” oraz informuje społeczność o zagrożeniach związanych z pożarami sadzy w kominie.

Tylko od połowy września osiem osób zmarło, a 152 zostały poszkodowane w wyniku zatrucia czadem – alarmuje straż pożarna i apeluje o rozwagę przy ogrzewaniu domów, a przede wszystkim o sprawdzanie stanu pieców i przewodów kominowych. Warto dostosować się do ulotki informacyjnej aby nieszczęście nie dotknęło i nas.

Drugim poważnym zagrożeniem są pożary sadzy w kominie. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że od palącej się sadzy (zwłaszcza w budynkach drewnianych) istnieje duże ryzyko pęknięcia komina a co za tym idzie rozprzestrzenienia się pożaru na cały budynek.

Dlatego przypominamy że  zgodnie z prawem zanieczyszczenia z kominów należy usuwać co najmniej 4 razy w roku w przypadku palenisk opalanych paliwem stałym, co najmniej 2 razy w roku przy paleniskach opalanych paliwem płynnym i gazowym

Nie gaś wodą
Jeśli już dojdzie do pożaru sadzy w kominie, to należy przestrzegać paru zasad (patrz ramka). W żadnym wypadku nie należy pożaru w kominie gasić wodą. – Z jednego litra wody powstaje ok. 1600 litrów pary, która powoduje wzrost ciśnienia, a w konsekwencji może doprowadzić do uszkodzenia przewodu kominowego, rozszczelnienia lub rozerwania.

Dodaj komentarz