Wybory po nowemu – czyli jak głosować?

W związku z tym, że wiele osób zadaje pytanie o co chodzi z nowym systemem głosowania, postanowiliśmy przybliżyć tę kwestię i wyjaśnić, na czym będą polegały tegoroczne wybory samorządowe.

Wybory Samorządowe 2014 odbędą się w Polsce 16 listopada 2014 roku. Podczas głosowania obywatele wybiorą prawie 47 tys. radnych gmin, powiatów i sejmików wojewódzkich, a także prawie 2,5 tys. wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.
Mieszkańcy Gminy Haczów także będą wybierać swoich przedstawicieli, którzy będą ich reprezentować i dbać o ich dobro.
W wyborach samorządowych radni wybierani są w okręgach wyborczych spośród zgłoszonych wcześniej kandydatów. W wyborach samorządowych do rady gminy liczącej do 20 tys. mieszkańców wyborca ma prawo zagłosować na 15 radnych, w gminach do 50 tys. na 21 radnych a w gminach do 100 tys. na 23 radnych. Według nowej ordynacji wyborczej radnych jest tylu, ile okręgów wyborczych. W każdym okręgu jednomandatowym wybieramy tylko jednego radnego – w praktyce wygląda to tak, że każdy uprawniony do głosowania odda tylko jeden głos. Radnym zostanie ta osoba, która uzyska największą ilość głosów. Pozostali kandydaci nie otrzymują mandatów. Oznacza to, że mandat uzyskuje osoba, która otrzymała największą liczbę głosów w danym okręgu spośród wszystkich kandydatów – „pierwszy na mecie”. Wybory będą odbywały się na zasadzie większości względnej.

W czym to ma pomóc?
W wyborach w 2010 roku zostali wybierani radni, którzy reprezentowali całą społeczność danego okręgu wyborczego. Nowe przepisy sprawiają, że każdy okręg wyborczy będzie miał swojego przedstawiciela, osobę, która będzie reprezentować interesy oraz walczyć o sprawy danej społeczności. Dzięki temu dialog pomiędzy władzą, a mieszkańcami ma ulec znacznej poprawie. System jednomandatowy akcentuje powiązanie konkretnej osoby z okręgiem. W sytuacji nie wywiązania się z wyborczych obietnic, radny zawiedzie wyborców, czego konsekwencją będzie brak głosów w kolejnych wyborach.
System jest dużo prostszy, a tym samym jego zasady powinny być bardziej zrozumiałe dla wyborców. Charakteryzuje się spersonalizowaniem i identyfikacją wyborców z konkretnymi kandydatami, dzięki czemu władzę zdobywa osoba, która cieszy się największym poparciem społecznym.
Na karcie do głosowania, którą otrzymamy będą wypisane tylko osoby kandydujące w okręgu w którym jesteśmy zameldowani. Spośród tych kandydatów wybierzemy jednego.
Oprócz kart na Radnych Gminy otrzymamy jeszcze 3 dodatkowe. Pierwsza dotycząca wyborów na Wójta Gminy Haczów, gdzie będą wypisane 2 nazwiska kandydatów. Druga karta będzie dotyczyła Radnych do Rady Powiatu oraz trzecia do głosowania na Radnych do Sejmiku Wojewódzkiego. Głosowanie na tych kartach odbywa się tak samo jak w wyborach parlamentarnych.

O czym należy pamiętać?

Pierwszą i podstawową zasadą podczas głosowania jest to, aby wybierając osoby na które zamierzamy głosować musimy postawić przy ich nazwisku "X" w miejscu do tego przeznaczonym.
Nie należy natomiast dopisywać nic na kartach do głosowania, kreślić rysunków ani nic poprawiać. Każde "wzbogacenie" karty o swoją inwencję twórczą wiąże się z oddaniem nieważnego głosu.

 

Pamiętajmy! Idźmy 16 listopada do urn i zagłosujmy, ponieważ to my decydujemy, kto będzie nas reprezentował i dbał o naszą przyszłość!
 

Dodaj komentarz