Wakacyjne kręcenie Korbą w Haczowie

W dniach 11-12 lipca w Haczowie odbywało się II Podkarpackie Spotkanie Lirników. W tych dniach Haczów stał się nieoficjalną stolicą Polski w  „kręceniu korbą”, a dziady z całej Polski mogły spotkać się i wspólnie uczestniczyć w zorganizowanych warsztatach.

Spotkanie miłośników liry korbowej rozpocząło się w sobotę warsztatami tematycznymi, prowadzonymi m.in przez Stanisława Nogaja, Macieja Harnę, oraz panią Barbarę Bator – członkinię zespołu „Vox Angeli” i głównego inicjatora II Podkarpackiego Spotkania Lirników.

W warsztatach wzięło udział ponad 30 miłośników liry, którzy przybyli do Haczowa z odległych zakątków Polski: Gdańska, Krakowa, Częstochowy, Jarosławia,. Rzeszowa czy Leska. NIewątpliwie najważniejszym gościem spotkań lirników był nestor liry korbowej z Haczowa: Stanisław Wyżykowski.

Pierwszy dzień spotkań został w zupełności poświęcony zajęciom praktycznym, tj. budowa i konserwacja liry korbowej, ćwiczenia emisji głosu, praca z pieśniami tradycyjnymi. W tym miejscu należy nadmienić, że lira korbowa, instrument piękny, choć nieco zapomniany, królował w Polsce od średniowiecza do jeszcze początku XX. Bez liry nie mogła się odbyć praktycznie żadna uroczystość – nieważne czy świecka czy duchowa. Dzisiaj ludzie znają ją głównie z obrazów czy festiwalów muzyki dawnej,dlate też bardzo cieszy fakt, iż uczestnikami warsztatów w Haczowie byli również najmłodsi miłośnicy liry korbowej.
Zwieńczeniem pierwszego dnia spotkań były Udeptowiny w stodole u Mistrza Wyżykowskiego, gdzie wszyscy współnie zakręcili do tańca korbą.

Niedziela, czyli drugi dzień spotkań, był również obfity w atrakcje lirnicze. Od rana w GOKiW w Haczowie odbywały się warsztaty, na których wspólnie kręcono korbą. Ponad to w godz. popołudniowych odbył się uroczysty przemarsz wszystkich lirników ulicami Haczowa, podczas którego dało się słyszeć piękne pieśni kręcone na lirach.

Wszyscy uczestnicy spotkania lirników zgromadzili się w zabytkowym kościele w Haczowie, gdzie odbyła się Msza Św., którą odprawił ks. prałat Kazimierz Kaczor. Uroczysta liturgia podczas której zagrały liry, przypomniała nierozerwalny związek folkloru z Kościołem. Kazanie wygłosił proboszcz haczowskiej parafii: ksiądz Adam Zaręba, wszyscy zebrani zaśpiewali tradycyjne pieśni koscielne w wariantach melodycznych z Haczowa. Po mszy Wójt Gminy – jako honorowy patron imprezy, powitał zebranych gości i wykonawców, następnie odbył się koncert pieśni dziadowskich. Można było usłyszeć pieśni m.in: do Matki Bożej, a także historię o tym, jak Sobieski Turków pod Wiedniem rozgromił, czy też tragiczną opowieść o tym, jak to ojciec dziecku za stówkę rękę uciął.

Podczas konceru Korbą kręcili między innymi: lirnicy -Stanisław Wyżykowski, Marta Sobota, Marzena Łamch – Łoniewska, Stanisław Nogaj, Maciej Bator, Piotr Wawrzkiewicz, Maciej Harna, Sylwia Łaniak, Zuzanna Gągorowska, Włodzimierz Ranoszek, Szymon Olewniczak, Przemysław Ostrowski, Serhij Petryczenko, Andrzej Staśkiewicz, Szymon Węglowski, Jakub Sobas, Krzysztof Choruta, Lucjan Kościółek, Grzegorz Olszewski, Krzysztof Busk, Filip Taranenko oraz pozostali uczestnicy warsztatów.

Dla pasjonatów liry korbowej oraz tradycyjnej muzyki i pieśni "dziadowskich" był to wyjątkowy weekend, dzięki któremu można było nie tylko podszkolić swój warsztat, ale także spotkać się z innymi muzykami i wysłuchać dziadowskich opowieści.

 

Zdjęcia z II Podkarpackiego Spotkania Lirników w Haczowie

Dodaj komentarz