Premiera „Trześniowskiego Wesela” już za nami

alt
 
 

W dniu 26 lutego br. odbyło się premierowe wystawienie sztuki „Trześniowskie Wesele”. Widowisko odbyło się przy licznej publiczności zgromadzonej w Sali Domu Ludowego w Trześniowie. Aktorzy-amatorzy prezentowali tradycje i obrzędy weselne tej wsi. Koncepcję scenariusza przygotowały panie Bronisława Kołodziej i Maria Ziemiańska.


Jak dowiedzielismy się od użytkownika portalu (Mayi) przedstawienie zrealizowano na podstawie tekstów źródłowych, pochodzących z polowy lat 50 XX-wieku, przechowywanych do dnia dzisiejszego przez Marię Ziemiańską (90-cio letnią pieśniarkę, poetkę, oraz działaczkę i propagatorkę kultury ludowej, która uczestniczyła i realizowała początkowe przedstawienia). Autorkami pierwotnej wersji scenariusza były: śp. Bronka „Bartkowo” – przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich z Trześniowa oraz śp. Felka „od Prugarki”.

„Trześniowskie wesele” łączy w sobie gwarę trześniowską, stroje ludowe, starodawne pieśni i obrzędy pochodzące z początków XX wieku. Obrzędy zawierające się w przedstawieniu to m.in.: zmówiny, wesele, taniec drużek, oczepiny. Inicjatywa wystawienia sztuki powstała z potrzeby odświeżenia kultywowanych niegdyś obrządków, aby mogły być pamiętane przez kolejne pokolenia i być może na nowo transponowane do dzisiejszej rzeczywistości.

Na premierę Wesela Trześniowskiego zaproszeno wielu gości m.in: księdza proboszcza Parafii Trześniów-Jana Caga oraz księdza wikariusza, Wójta Gminy Haczów-Stanisława Jakiela z małżonką, Skarbnik Gminy-Anetę Majewską z mężem, Sekretarza Gminy Haczów-Annę Musiał z mężem, Kierownika ds. Inwestycji-Piotra Sabata, Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Wypoczynku w Haczowie-Marię Rygiel, Instruktor k.o  z GOKiW w Haczowie-Renatę Czerwińską, Dyrektor a Brzozowskiego Domu Kultury-Sebastiana Michalskiego, lekarza-Marię Przybyła, Prezesa i Kierownika Firmy Cierń, radnych: Edward Mroza, Stanisława Wojtonia.

Całą imprezę prowadził były poseł na Sejm, Sołtys wsi Trześniów – Tadeusz Wójcik.

„Nie byłoby tej premiery, gdyby nie dobra wola naszej mieszkanki-seniorki Marii Ziemiańskiej, która posiadała stare zapiski sztuki trześniowskiej weselnej. Po mozolnej pracy pani Aliny Prorok i pani Krystyny Wojtoń udało się stworzyć pełny scenariusz. Dużo pomogły panie, które występowały w tej sztuce dawnej i pamiętały melodie i przyśpiewki. Oryginał „Wesela trześniowskiego” zaginął dawniej w Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie. (…) Razem stworzyliśmy zespół organizacyjny, którego praca zaowocowała dzisiejszą premierą. Wszyscy chcieliśmy upamiętnić i przekazać pokoleniom nasz dawny chrześcijański obrzęd weselny.” – prowadzący, Sołtys Wsi Trześniów Tadeusz Wójcik.

Stroje zostały wykonane dzięki pomocy Marii Ziemiańskiej, a wzorowane były  na  zachowanych zdjęciach. Wystrój i dekoracja sceny oraz rekwizyty przygotowano dzięki współpracy m.in. mieszkańców wsi. Całość organizacyjną zawdzięcza się Zespołowi Organizacyjnemu pod kierownictwem Tadeusza Wójcika. Podczas spektaklu przygrywała kapela z Rymanowskiego Domu Kultury.

Po uroczystej premierze odbył się wieczorek taneczny z poczęstunkiem. Wszyscy zebrani goście bawili się wyśmienicie do późnych godzin nocnych przy muzyce kapeli „Rymanowianie”.

UWAGA! Kolejne wystawienie sztuki „Trześniowskie Wesele” odbędzie się 8 marca 2011r. w Sali Domu Ludowego w Trześniowie.

{gallery}weseletrzesniow{/gallery}

Dodaj komentarz