Obchody Święta Niepodległości w Haczowie

Narodowe Święto Niepodległości to dla Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych. Po 123 latach zaborów – niewoli naznaczonej walką, cierpieniem i wysiłkiem wielu pokoleń Polek i Polaków – nasz kraj odzyskał suwerenność.
W dniu 11.11.2018 w całej Polsce odbywały się uroczyste obchody 100 – lecia odzyskania Niepodległości przez Polskę. Również w Haczowie, w sposób szczególny, uczczono to wyjątkowe święto.
 

Obchody jubileuszu rozpoczęły się uroczystą mszą świętą w kościele parafialnym w Haczowie odprawioną w intencji Ojczyzny, którą uświetnił występ chóru szkolnego Kamerton. Po mszy nastąpiło złożenie kwiatów pod pomnikiem ks. Marcina Tomaki.
Następnie przy akompaniamencie Orkiestry Dętej „Hejnał” z Haczowa zebrani udali się do miejsca pamięci poległych w Miednoje, które znajduje się obok szkoły podstawowej w Haczowie oraz pod Pomnik Poległych Haczowiaków, gdzie również złożono okolicznościowe kwiaty.
Na budynku Urzędu Gminy Haczów została odsłonięta pamiątkowa tablica upamiętniającą 100-lecie Odzyskania Niepodległości, ufundowana przez mieszkańców Gminy Haczów.

Przy wszystkich pomnikach poległych za wolność Ojczyzny, wartę honorową pełnili harcerze z drużyny “Płomyki”, działającej przy Szkole Podstawowej Haczowie.

Następnie wszyscy zebrani udali się do Gminnego Ośrodka Kultury i Wypoczynku w Haczowie, gdzie został odśpiewany Hymn Narodowym, a także zostało wygłoszone okolicznościowe przemówienie przez Wójta Gminy Haczów.
W dalszej części obchodów zgromadzeni uczestniczyli w projekcji filmu animowanego Tomasza Bagińskiego o dziejach Polski a także obejrzeli występ Studencki Zespół Pieśni i Tańca Politechniki Rzeszowskiej “Połoniny”, który zaprezentował tańce ludowe takie jak „Mazur”, „Oberek”, „Krakowiak” czy „Polonez”, oraz pięknie zagrał i zaśpiewał pieśni patriotyczne.
Po zakończenie uroczystości, w Sali Tradycji można było podziwiać wystawę starych zdjęć ze zbiorów Stanisława Szubera – haczowskiego fotografa oraz portalu www.historycznyhaczow.pl Witolda Błaża.

Fotogaleria z obchodów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Checkbox GDPR is required

*

Wyrażam zgodę