Ks. Kazimierz Kaczor laureatem Nagrody im. bp. Andrzejewskiego


źródło: dorzeczy.pl

W czwartek, 23 lutego 2017r., w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski, ks. prałat Kazimierz Kaczor z rąk Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka, otrzymał nagrodę im. bp. Andrzejewskiego. Wyróżnienie to przyznane zostało przez Radę Fundacji „Solidarna Wieś” oraz Kapituły Nagrody im. bp. Romana Andrzejewskiego.

Nagroda im. bp. Romana Andrzejewskiego została ustanowiona w celu wyróżnienia osób, które w szczególny sposób zaangażowały się w prace na rzecz środowisk wiejskich i małomiasteczkowych. „Aktywna postawa laureatów ma być przykładem pozytywnej pracy, możliwej w każdych warunkach, zgodnej ze wskazaniami nauczania społecznego Kościoła.

Nagroda im. ks. bp. Romana Andrzejewskiego

Kapituła Nagrody im. ks. bp. Romana Andrzejewskiego postanowiła przyznać Nagrodę za rok 2016 ks. prał. Kazimierzowi Kaczorowi. Kapłan i społecznik, najdłużej sprawujący w Polsce funkcję diecezjalny duszpasterz rolników z Haczowa w diecezji przemyskiej, otrzymał Nagrodę w 35-tą rocznice powstania NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” oraz krajowego duszpasterstwa rolników.

Od 1978 r. ks. prał. Kazimierz Kaczor czynnie wspierał tworzące się organizacje rolników dające początek ruchu solidarnościowego na polskiej wsi. W parafii w Haczowie odbywały się pierwsze zebrania organizacyjne i parafianie jako pierwsi protestowali przeciw wywłaszczeniom gospodarstw bieszczadzkich pod teren ośrodka rządowego w Arłamowie. To doprowadziło do strajków w Rzeszowie i Ustrzykach Dolnych i powstania „Solidarności” rolników 12 maja 1981 r.

W stanie wojennym ks. Kazimierz Kaczor ukrywał nielegalną drukarnię, pomagał represjonowanym, przechowywał fundusze „Solidarności”. Na niego i Kościół spadały represje. Jednocześnie uruchomił kształcenie rolników organizując Katolicki Uniwersytet Ludowy.

Ks. Kazimierz Kaczor zapisał się także w historii jako organizator akcji odzyskiwania kościołów i cerkwi zamienionych przez komunistyczne władze na magazyny. Uratował dla kultury wiele zabytkowych budowli. Dzięki niemu drewniany kościół w Haczowie po remontach i konserwacji został w 2003 roku wpisany na listę światowego dziedzictwa kulturowego i naturalnego UNESCO.

Kapituła uznała, że postać i działalność ks. prałata Kazimierza Kaczora winna być uhonorowana bowiem świadczy, przypomina i jest przykładem, że determinacja i wierność wyznawanym wartościom przynosi sukces nawet w trudnych czasach. Tak było gdy ks. Kazimierz Kaczor prowadził, wydawało się nierówną walkę, o prawa Kościoła, prywatnego rolnictwa, i niepodległości Polski.


Foto: IAR/Krystian Dobuszyński /żrodło:polskieradio.pl

Dodaj komentarz