Haczowski chór “Kamerton” zdobywa “Złote Pasmo” oraz “Srebrny Dyplom”

Haczowski chór “Kamerton’ 18.05.2018r. po raz kolejny zdobył nagrodę „Złotego Pasma”, podczas wojewódzkiego konkursu w Rzeszowie, wieńczącego wiosenną edycję projektu „Akademia Chóralna”.
Zaledwie tydzień później chór pod batutą Marty Soboty wyśpiewał Srebrny Dyplom na 49. Ogólnopolskim Turnieju Chórów Legnica Cantat.

Turniej Chórów Legnica Cantat to jeden z najstarszych i najbardziej prestiżowych festiwali muzyki chóralnej w Polsce. Turniej zainicjowany został przez nieżyjącego już, legnickiego dyrygenta i animatora ruchu muzycznego, Henryka Karlińskiego. Główną nagrodę stanowi przechodnia Lutnia im. Jerzego Libana z Legnicy.

W tym roku turniej trwał 3 dni. Podczas finałowego koncertu wystąpiło 9 chórów. Wśród finalistów znalazł się również haczowski „Kamerton”, który wykonał pięć utworów: „Cyrie”, „Hej w zielonym gaiku”, „Pieśń wieczorna”, „Gdzie ten kot” oraz znane haczowskiej publiczności „Tango” z wachlarzami oraz akompaniamentem Antoniego Tełewiaka. Występ, który punktowo praktycznie otarł się o Złoty Dyplom, został ostatecznie nagrodzony Srebrnym Dyplomem.

W zakwalifikowanym gronie byliśmy jedynym chórem dziecięcym, występującym pomiędzy zespołami ze sporym doświadczeniem i dorobkiem artystycznym. Tak więc, tak wysoka nagroda była dla nas nie tylko zaskoczeniem, ale też ogromnym wyróżnieniem, szczególnie jeśli weźmie się pod uwagę fakt poziomu i prestiżu turnieju, który skupia przecież jedynie najlepszych. Poziom wykonań był bardzo wysoki. W żadnym z prezentowanych wykonań nie można było znaleźć jakichś uchybień. Jako, że każdy chór miał zupełną dowolność w doborze utworów, jury oceniało wykonanie, jego atrakcyjność oraz całościowy wyraz artystyczny. Ogromnie się cieszę, że nasz występ zyskał takie uznanie w oczach jurorów. Kosztowało nas to wiele pracy i trudu, ale efekty okazały się tego warte. Po występie nasz chór otrzymał również zaproszenie na festiwal chórów na Litwę. Czas pokaże czy uda nam się skorzystać z tego zaproszenia – stwierdziła Marta Sobota – Dyrygent i Opiekun chóru „Kamerton”.

Będąc w niedalekiej odległości od Zagłębia Miedziowego, chór odwiedził także miejsca związane z postacią patrona szkoły w Haczowie – Jana Wyżykowskiego. Chórzyści zwiedzili Lubin i Sieroszowice. W pierwszym mieście korowodem, niosąc powiewającą flagę gminy Haczów oraz przygrywając na lirze korbowej, udali się pod pomnik patrona szkoły, zaś w Sieroszowicach zapewnili oprawę mszy św. oraz odpoczęli na przyjęciu z grillem, które przygotowało Stowarzyszenie im. Jana Wyżykowskiego. Szkoła i  chórzyści otrzymali pamiątkowe upominki.

 

Gratuluję Marcie, dzieciom i młodzieży tak wspaniałego sukcesu. Chciałbym też podziękować sponsorom, bez których wyjazd naszego chóru byłby praktycznie niemożliwy. Dziękuję panu Staroście Brzozowskiemu Zygmuntowi Błażowi, Wójtowi gminy Haczów Stanisławowi Jakielowi oraz Radzie Rodziców działającej przy naszej szkole.

Sukcesy śpiewaczy z “Kamertonu” zachwyciły również KGHM Polska Miedź, która przekazała kwotę 20.000 zł na potrzeby chóru – Grzegorz Sobota, dyrektor SP w Haczowie.

Na podstawie tekstu Pani Elżbiety Boroń – Brzozowska Gazeta Powiatowa
Fot. Archiwum chóru „Kamerton”

One thought on “Haczowski chór “Kamerton” zdobywa “Złote Pasmo” oraz “Srebrny Dyplom”

  • 6 lipca 2018 at 21:50
    Permalink

    Brawo! Ciężka praca i umiejętności Dyrygenta wydały owoce!

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Checkbox GDPR is required

*

Wyrażam zgodę