Gminny Konkurs Pieśni Patriotycznej i Żołnierskiej w Zespole Szkół we Wzdowie

Już po raz szósty w Zespole Szkół we Wzdowie odbył się Gminny Konkurs Pieśni Patriotycznej i Żołnierskiej, w którym wzięli udział uczniowie pięciu szkół: Malinówki, Haczowa, Jabłonicy Polskiej, Trześniowa oraz Wzdowa. Z inicjatywy p. Teresy Milczanowskiej – organizatorki konkursu, młode pokolenie gminy Haczów mogło, w myśl słów Adama Mickiewicza z „ Pieśni Wajdeloty”, które od początku trwania konkursu stanowią jego motto, przypomnieć uczestnikom najpiękniejsze pieśni patriotyczne, które mimo upływu czasu dają świadectwo bohaterstwa i patriotyzmu naszych przodków. Wśród prezentowanych utworów pojawiło się wiele tekstów o trudnych, ale chwalebnych wydarzeniach w naszej ojczyźnie, o ofiarnej walce żołnierzy i cywilów imię jej wolności czy piosenek sławiących piękno polskiej ziemi.

„ Płomień rozgryzie malowane dzieje,

skarby mieczowi spustoszą złodzieje,

… pieśń ujdzie cało”

„Pieśń Wajdeloty” Adam Mickiewicz

Występom 23 osób przysłuchiwali się członkowie jury w składzie: p. Zygmunt Podulka – przedstawiciel BDK, p. Leszek Hnat – nauczyciel muzyki w Górkach oraz ks. Ludwik Pietrycha – proboszcz parafii Wzdów. Ocenie poddano muzykalność wykonawców, technikę śpiewu, wrażenia artystyczne a także dobór repertuaru. Prawo oceny występów miała również zgromadzona publiczność złożona z uczniów i nauczycieli miejscowej szkoły oraz rodziców i opiekunów młodych piosenkarzy. Mogli oni wybrać swojego faworyta.

Dzięki zaangażowaniu dyrektora szkoły p. Andrzeja Mazura oraz wielu nauczycieli organizację ww. muzycznego spotkania, uroczystość mogła przebiegać w miłej i iście artystycznej atmosferze przy oryginalnej scenerii promującej plastyczne talenty uczniów wzdowskiego gimnazjum. Każdy z uczestników konkursu otrzymał dyplom i nagrodę rzeczową, natomiast zwycięzcom wręczono ręcznie zdobione statuetki z symbolem flagi polskiej.

Do wykonawców, którzy swym występem urzekli jury należą niżej wymienione uczennice.
W kategorii klas I – III szkoły podstawowej:

Karolina Fiejdasz z Haczowa – 1. miejsce,

Aleksandra Frydrych z Malinówki – 2. miejsce,

Izabela Gromkiewicz ze Wzdowa – 3. Miejsce.

W kategorii klas IV-VI szkoły podstawowej:

Kinga Leczek z Malinówki – 1. miejsce,

Paulina Wojtuń z Trześniowa – 2. miejsce,

Patrycja Preisner z Malinówki – 3. miejsce.

Wśród uczestników klas gimnazjalnych:

Aleksandra Wojtoń z Haczowa – 1. miejsce,

Jolanta Ryba z Trześniowa – 2. miejsce,

Justyna Fedak ze Wzdowa – 3. miejsce.

Nagrodę publiczności otrzymała Izabela Gromkiewicz, a Karolina Czapor z Haczowa mistrzowskim wykonaniem piosenki „ Wolność” wyśpiewała nagrodę Grand Prix konkursu.

Mimo że, jak w każdym konkursie, są szczęśliwi zwycięzcy i rozczarowani nienagrodzeni, najważniejszym celem corocznych listopadowych spotkań organizowanych przez Zespół Szkół we Wzdowie jest edukacja patriotyczna oraz promocja historii i kultury naszego narodu w przyjemny i przez wszystkich lubiany sposób, jakim jest przekaz muzyczny. Z tego powodu organizatorzy składają gorące podziękowania wszystkim uczestnikom konkursu i ich opiekunom oraz wyrażają nadzieję na następne takie spotkania w kolejnych latach.

Magdalena Kopczyk
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Checkbox GDPR is required

*

Wyrażam zgodę